Garīgā jeb mentālā veselība ir emocionāls, psiholoģisks un sociāls labklājības stāvoklis, kurā cilvēks apzinās savas spējas, var tikt galā ar ikdienas dzīves stresu, var strādāt produktīvi un spēj dot ieguldījumu sabiedrībā. Proti, garīgās veselības stāvoklis ietekmē to, kā cilvēks jūtas, domā, uzvedas, reaģē uz stresa situācijām, mijiedarbojas ar citiem, tomēr šajā gadījumā ķēdīte darbojas arī pretējā virzienā un minētie faktori ietekmē garīgās veselības stāvokli.
Psihologs ir speciālists ar augstāko izglītību psiholoģijas jomā un konsultē psihiski veselus cilvēkus, neiedziļinoties bioķīmiskajos procesos. Psihologi izprot un spēj skaidrot cilvēku uzvedības modeļus, attiecības, likumsakarības, noteikt personības tipu, uzklausīt un sniegt objektīvus komentārus, kā arī palīdzēt rast risinājumu konkrētai problēmai, nevis mainīt cilvēka dabu un ārstēt biheivioristiskos traucējumus.
Latgales medicīnas centrā konsultē psiholoģe Nadežda Fiļipova!
Nadežda Fiļipova, sertificēta psiholoģe, ir pieredzējusi speciāliste, kas zina, kā efektīvi strādāt ar cilvēkiem, kuri ir emocionālā stresā. Viņas pieeja problēmu risināšanā ir motivēt dzīvot, attīstīties, iet uz priekšu.
Kāpēc apmeklēt psihologu?
Mūsdienu dzīves ritmā cilvēki stresam nepiešķir nozīmi, uzskatot to par neatņemamu jaunā gadsimta sastāvdaļu. Tie skrien, steidzas, nedomājot, ka ir jārūpējas par savu garīgo veselību, uzskatot, ka viss atrisināsies pats no sevis.
Psihologa apmeklējums pat tad, ja viss šķiet kārtībā, var sniegt vairākas priekšrocības garīgās un emocionālās labsajūtas uzlabošanai.
- Profilaktiskā aprūpe: Līdzīgi kā Jūs regulāri apmeklējat ārstu, lai laikus atklātu iespējamās veselības problēmas, arī psihologa apmeklējums var palīdzēt noteikt un risināt jebkādas emocionālas vai psiholoģiskas problēmas, pirms tās pāraug nopietnākās problēmās.
- Labāka pašapziņa: Psihologs var palīdzēt Jums labāk izprast sevi, savas emocijas un domāšanas modeļus. Šī pašapziņa var veicināt personīgo izaugsmi un uzlabot attiecības, pat ja pašlaik nejūtaties nomākta/-s.
- Prasmju pilnveidošana: Psihologs var iemācīt Jums grūtību un sāpju pārvarēšanas stratēģijas, stresa pārvaldīšanas metodes un komunikācijas prasmes, kas var uzlabot Jūsu emocionālo noturību un vispārējo dzīves kvalitāti.
- Garīgās formas uzturēšana: Tāpat kā mēs vingrojam, lai uzturētu veselīgu fizisko formu, psihologa apmeklēšana var palīdzēt uzturēt veselīgā stāvoklī arī Jūsu garīgo formu.
- Objektīva perspektīva: Psihologi nodrošina objektīvu un nesodošu vidi, kurā Jūs varat atklāti apspriest savas domas, sajūtas un rūpes. Psihologs var palīdzēt gūt ieskatu un dot padomus, par kuriem Jūs, iespējams, patstāvīgi nebūtu domājusi/-is vai kurus nespētu sniegt draugi vai radi.
- Apzināšanās un izaugsme: Terapija nav paredzēta tikai problēmu risināšanai; tā ir arī telpa personības izpētei un izaugsmei. Jūs varat strādāt pie personīgās attīstības mērķu sasniegšanas, atklāt slēptos talantus un nospraust jēgpilnus mērķus.
- Veselīgas garīgās kultūras veidošana: Regulāri terapijas apmeklējumi palīdz nojaukt aizspriedumus, kas saistīti ar garīgās veselības atbalsta meklēšanu. Normalizējot terapiju kā regulāru pašaprūpes sastāvdaļu, Jūs veicināsiet tādas kultūras veidošanos, kurā tiek novērtēta emocionālā labklājība.
- Zemapziņas bloku identificēšana: Dažkārt cilvēkiem ir emocionālie zemapziņas bloki, kas ietekmē domas un uzvedību. Psihologs var palīdzēt Jums identificēt, izprast un noņemt šos blokus, kas novedīs pie pozitīvām pārmaiņām Jūsu dzīvē.
Dažos gadījumos sarunu terapija var būt pat efektīvāka nekā medikamenti, piemēram, antidepresanti. Taču atkarībā no situācijas ar sarunu terapiju vien var nepietikt, lai atvieglotu garīgās veselības traucējumu simptomus. Jums var būt nepieciešami arī medikamenti vai citi ārstēšanas veidi, piemēram, psihiatra vai psihoterapeita palīdzība.
Kā sagatavoties?
Izpēti, pie kura speciālista vēlies doties;
Definē pats sev, kuras problēmas vēlies risināt primāri;
Pārbaudi, vai Tava apdrošināšanas polise sedz arī psihologa konsultācijas;
Uzticies!
Ko sagaidīt?
Pirmajā sesijā psihologs parasti apkopo informāciju par Jums un Jūsu vajadzībām. Jums var lūgt aizpildīt veidlapas par savu fizisko un emocionālo veselību. Psihologam var būt nepieciešamas vairākas sesijas, lai pilnībā izprastu Jūsu situāciju un problēmas un izveidotu efektīvāko darbošanās plānu.
Pirmā sesija ir arī iespēja Jums iztaujāt psihologu. Jūs varēsiet pārliecināties, vai speciālista pieeja un personība būs piemērota, pārliecināties, vai Jūs saprot. Noskaidrosiet, kāda veida metode tiks izmantota, cik ilga būs katra sesija, definēsiet mērķus.
Jebkurā tikšanās laikā uzdodiet jautājumus. Ja nejūtaties ērti ar pirmo psihologu, pie kura tiekaties, izmēģiniet kādu citu. Lai ārstēšana būtu efektīva, ļoti svarīgi ir labi saprasties ar speciālistu.
! Konsultācijām var pieteikties cilvēki, kas vecāki par 5 gadiem.
Metodes
Daži psiholoģijas veidi noteiktu traucējumu un stāvokļu ārstēšanā darbojas labāk nekā citi. Psihologs ņems vērā Jūsu situāciju un vēlmes, lai noteiktu, kura pieeja vai pieeju kombinācija Jums ir vispiemērotākā.
- Klīniskā / veselības psihologa konsultēšana.
- Krīzes intervence.
- Atbalsta psihoterapija.
- Izglītojoša psihoterapija (psihoedukācija).
- Kognitīvi biheiviorālā terapija.
- Ģimenes (sistēmiskā) psihoterapija.
- Īstermiņa dinamiskā psihoterapija.
- Psihoterapija bērniem un pusaudžiem.
Psiholoģisko konsultāciju periods
Vairumā psihoterapijas veidu terapeits mudina runāt par savām domām un sajūtām un par to, kas Jūs uztrauc. Neuztraucieties, ja Jums ir grūti atklāt savas jūtas. Speciālists var palīdzēt iegūt lielāku pārliecību un komfortu, laikam ritot.
Tā kā psihoterapija dažkārt ir saistīta ar intensīvām emocionālām diskusijām, sesijas laikā Jūs varat raudāt, kļūt satraukta/-s vai pat izjust dusmu uzliesmojumu. Pēc sesijas varat justies arī fiziski nogurusi/-is.
Pēc sesijas psihologs var uzdot mājasdarbus un veikt konkrētas darbības, lai praktizētu apgūto. Laika gaitā problēmu pārrunāšana var uzlabot garastāvokli un mainīt veidu, kā domājat un jūtaties.
Konfidencialitāte
Sarunas ar psihologu ir pilnībā konfidenciālas, izņemot gadījumus, kad pastāv draudi Jūsu veselībai un drošībai.
Psiholoģisko konsultāciju kursa ilgums
Nepieciešamo psihologa konsultāciju skaits un biežums ir atkarīgs no faktoriem:
- jūsu garīgās veselības problēmām.
- jūsu simptomu smaguma;
- cik ātri panākat progresu;
- cik lielu stresu izjūtat;
- cik ļoti garīgās veselības problēmas traucē ikdienas dzīvi;
- cik lielu atbalstu saņemat no ģimenes locekļiem un citiem cilvēkiem;
- cik ātri atveraties un uzticaties psihologam;
- izmantotā metode.
Rezultāti
Lai gūtu pēc iespējas labākus rezultātus no psihologa konsultācijām:
- Pārliecinieties, ka jūtaties ērti. Ja nejūtaties ērti, meklējiet citu psihologu, kurš palīdzēs justies mierīgāk;
- Uztveriet terapiju kā attiecības. Psihoterapija ir visefektīvākā, ja jūs aktīvi piedalāties un līdzdarbojaties lēmumu pieņemšanā. Pārliecinieties, ka Jūs un psihologs esat vienisprātis par galvenajām problēmām un to, kā ar tām strādāt;
- Esiet atklāti un godīgi. Panākumi ir atkarīgi no gatavības dalīties savās domās, sajūtās un pārdzīvojumos. Ja vilcināties runāt par noteiktiem jautājumiem sāpīgu emociju, apmulsuma vai baiļu dēļ, informējiet par to psihologu.
- Ievērojiet savu darbības plānu. Ja jūtaties nomākta/-ts vai trūkst motivācijas, var rasties vēlme izlaist terapijas sesijas, taču šāda rīcība var traucēt progresu. Centieties apmeklēt visas sesijas un pārdomājiet, ko vēlaties apspriest.
- Negaidiet tūlītējus rezultātus. Darbs pie emocionālo jautājumu risināšanas var būt sāpīgs, un tas var prasīt pūles.
- Starp sesijām izpildiet mājasdarbus. Ja psihologs lūdz dokumentēt savas domas dienasgrāmatā, dariet to kā mākat, par to atzīmi neliek.
- Ja psihologa konsultācijas nepalīdz pat pēc vairākām sesijām, aprunājieties ar speciālistu. Iespējams, problēma ir smagāka un nepieciešams doties pie psihiatra.
Psiholoģisko konsultāciju galvenais mērķis nav cilvēku padarīt pastāvīgi priecīgu, bet gan palīdzēt atrast savu dzīves ceļu, izprast savu patību un emocijas, gūt mieru un pacietību ciešanu priekšā. Ļaut cilvēkam būt brīvam no aizvainojuma, dusmām un iemīlēt sevi un dzīvi un virzīties uz priekšu.